Click Image for Gallery
Product Details
Optocoupler, High Performance Transistor Output, Fairchild Semiconductor
Optocouplers, Fairchild Semiconductor
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole |
| Output Device | Transistor |
| Maximum Forward Voltage | 1.8V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Pins | 8 |
| Package Type | DIP |
| Input Current Type | DC |
| Typical Rise Time | 0.8µs |
| Maximum Input Current | 25 mA |
| Isolation Voltage | 5000 V ac |
| Logic Output | Yes |
| Maximum Current Transfer Ratio | 50% |
| Minimum Current Transfer Ratio | 19 % |
| Typical Fall Time | 0.8µs |





















